Bilgisayar göz

  Günümüz teknolojisi beraberinde insan bedenine zihinsel ve fiziksel yorgunluk yaparak gözü yormaktadır.

Sürekli ekrana bakacak bir mesafede dikkatli bir çalışma  :

  1. göz kirpma sayisini azaltmakta

  2. gözün görme alanini daraltmakta

  3. göz kaslarinin hareket araligini arttirmakta

  4. ekrandan gelen ultra viole ışınlara maruz kalmakta

  5. göz yaşi salgılanmasını ve gözün nemlenmesini azaltmakta

Bu gibi faktörler sonucu bilgisayar ekranı karşısında çalışanlarda hiçbir kırma kusuru olmasa bile göz yorgunluğu ,yanma ,batma , kizariliklar kuruluk hissi olmaktadır.Hastalarin birçoğunda bu şikayetler gün sonuna doğru artmaktadır.

Bilgisayar karşısında çalışırken uyulması gereken kurallar.

1-monitor ekran genişliğinin birbuçuk katı kadar uzakta olmalı

örnek:ekran genişliği 15 cm ise 22.5 cm ekrandan uzakta durunuz.

2-monitorü LCD ekran veya düşük  seviyeli radyasyon monitorlerden seçmeliyiz

3-monitörün SAĞ üst köşesine renkli bir nokta yerleştiriniz, bu noktayi her gördüğünüzde gözlerinizi kapatıp ve açınız.

4-her bir saatlik sürekli çalışmadan sonra 3 dakika gözlerinizi kapatarak dinlendiriniz.

5-Yakın gözlüklerinizi kullanabilirsiniz.Bu durumda en iyi görme mesafesini kendiniz ayarlayiniz.

 

Bilgisayar ekranları gözü bozar mı?
 

Ekrana bakma sendromu (Computer vision syndrome), modern dünyanın yarattığı yeni bir durum olup, gerçekte bir kırılma kusuruna neden olmaz, yani halk arasındaki ifadeyle, “gözü bozmaz”. Ancak, genellikle 60-80 cm’den ve saatlerce çalışılıyor olması, gizli hipermetropi ya da erken-başlangıç presbiyopi (yaşlılık hipermetropisi) bulunan kişilerde bu gizli ve belli belirsiz kırılma kusurlarının kendini hissettirmesine neden olur. Bunun dışında, bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları, yani aslında saniyede 40 ila 80 kez yanıp-sönüyor olmaları, görme güçlüğüne, bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde yorgunluğa neden olur. Dikkatli bakış sırasında göz kırpma sayımızın dakikada 5-6 defaya azalması (normalde bu sayı, çok keskin görmeye ihtiyaç duymadığımız işlerde dakikada 12-16 defadır), kırpma yoluyla gözümüzün kurumasını önleyen mekanizmayı yavaşlatırken, büro gibi klimalı ortamlarda göz yaşı buharlaşma hızının artması ve ortam neminin azalması da göz yüzeyinin kurumasını artırıcı diğer faktörler olmaktadır. Bu nedenle bilgisayar kullanıcılarının göz yorgunluğu ve yakınmalarını önlemek amacıyla aşağıdaki önerileri dikkate almaları yerinde olacaktır:

o       Bilgisayar ekranının üst seviyesi, göz seviyenizi aşmamalıdır. Böylelikle gözünüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak, bu durum kapak aralığınızın bir miktar dar kalması yoluyla, göz yaşınızın buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır.

o         Ekrana 60-80 cm mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de önemlidir. 14 inç ekran boyutu için 640x480; 15 inç ekran boyutu için 600x800; 17 inç ekran çözünürlüğü için 1024x768 ideal seçimdir. Bu durum kıyasla büyük harf ve imge görüntüleri nedeniyle görüşü kolaylaştıracaktır.

o         Dikkatli çalışma ve keskin görüş çabası, göz kırpma sayısını istemsiz olarak düşürecektir. Bu nedenle 45 dakika ekran karşısında geçirildiğinde, 15 dakika süreyle, daha az görsel dikkat gerektiren bir işlev yapılacak şekilde ara verilmelidir.

o         Eğer bu önlemler sizi rahatlatmıyorsa, gizli hipermetropi, erken-başlangıç dönem yaşlılık hipermetropisi olup olmadığı yönünden bir göz hekimine başvurmanız, bu arada göz yaşı fonksiyonlarınızı da ölçtürmelisiniz. turk oftalmoloji dernegi