Göz Yaşı Kanalı Hastalıkları

Hiç düşündünüz mü
Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?
 
Gözyaşı Bezinin salgıladığı göz yaşı üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar, bir kısmı Gözyaşı Kanalı vasıtasıyla buruna gider, burnumuzu akıtır; fazla gelen miktar ise Gözyaşı olarak dışarı akar ancak
Eğer iltihap vs.. gibi bir nedenle Gözyaşı Yolları veya

iltihapli bir kese

Gözyaşı Kesesi tıkanırsa o zaman tüm Gözyaşı dışarı akar.
Bu durumda Gözyaşı Kesesi cerrahi olarak bulunur, Kese ile Burun arasında yeni bir yol yapilir.üst ve alt gözyaşı kanalından özel olarak üretilmiş silikon tüpler geçirilerek burunda birleştirilir.Bu durum kesenin ve kanalin tekrar kapanmasini engeller.

kese içinde tikaniklik

keseden buruna silikon tüp geçmiş
 

BEBEKTE GÖZYASI KANALI TIKANIKLIĞI:

Yeni doğan bebeğin bir veya her iki gözünde sürekli sulanma ve çapaklanma görülürse, göz yaşı kanallarının doğuştan tıkalı olabileceği düşünülmeli doktor önce göz yaşı kesesine masaj yapılmasını ve bazı göz damlalarının kullanılmasını önerecektir, sulanma ve çapaklanma düzelmediğinde ise göz yaşı kanalının açılması tavsiye edilir. Doğuştan göz yaşı kanalı tıkanıklığı, bebek 12 ile 18 ay arasında tedavi edilmelidir. Çünkü 18 aylıktan önce basit bir girişimle % 70 düzeltilebilen bu hastalik için ileri yaslarda ameliyat gerekli olmaktadır.

Endo- nazal cerrahi: Bu ameliyatta iki uzman ayrı ayrı çalışmaktadır :

Endo-nasal sistem ile Kulak Burun Boğaz Uzmanı Göz Yaşı Kesesine ilerliyor.
Göz Hastalıkları Uzmanı ise iki sonda yardımı ile Göz kapaklarından aşağı doğru silikon bir tüpü uzatıyor.
Burun deliğinden çıkan silikon tüpün uçları düğümleniyor
6 ay kadar tüp bu durumda kalıyor.

Sonra tüp çıkartılıyor.

 

silikon tüp
 

göz yaşi kanali ile ilgili Sorular

SORU:

3 aylık bir bebeğim var, doğduğundan beri her iki gözü sürekli olarak sulanıyor ve çapaklanıyor, ne yapmalıyım?

CEVAP:

Bebeğinizde büyük olasılıkla doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı var. Hemen bir göz doktoruna başvurmanız doğru olacaktır. Bu durumun tedavisi için önce bazı damlalar kullanmanız ve gözyaşı kesesinin bulunduğu yere (göz ile burun kökü arasındaki bölgeye) masaj yapmanız tavsiye edilecektir. Düzelme olmazsa narkozla, tıkalı olan gözyaşı kanalının açılması gerekecektir.

SORU:

Bebeklerde narkozla, tıkalı gözyaşı kanalının açılması zor bir ameliyatmıdır?

CEVAP:

Bu işlem bir ameliyat değildir. Sonda adı verilen tel gibi bir aletle gözyaşı kanalının açılması söz konusudur. Ortalama 5 dakikalık bir işlemdir. Fakat bebek 18 aylık olana kadar kanal açılmazsa, daha sonra kanala tüp takılması ve ameliyat yapılması gerekecektir. Silikon tüp takılması ya klasik yöntemlerle burun yan yüzünden 1 cm lik bir kesi yapilarak veya özel yöntemlerle kapalı olarak kesi yapılmadan göz yaşı kanalı içinden silikon tüp geçirilerek burundan çıkarılmaktadır.Kesi olmadan olan yöntem daha çok tercih edilirse de daha zor ve pahalıdır.

Hazırlayan: Opr.Dr.Selim Genç                                e-posta: gencselim@hotmail.com

Önümüzdeki Ay: Katarakt ve Fako Tekniği