Laser en Turquie

Le laser application en Turquie :

Sans lunettes et ni autre chose sur les yeux:

La technique du laser le rend possible permet à la personne de ne plus porter de lunettes ou autres prothèses telles les lentilles de contact

Lasik : Laser Assisted Intra-Stromal Kératomileusis, il s’agit d’une technique qui consiste à découper un lambeau cornéen, puis à appliquer le rayon du laser excimer sur la cornée mise à nue.

P.R.K : Photo-Refractive Keratectomyil s’agit d’une autre technique qui consiste à appliquer le rayon du laser excimer sans avoir découpé un lambeau cornéen au préalable. Cela peut occasionnellement donner une opacité cornéenne plus ou moins longue à guérir, que l’on appelle haze.

La découpe femtoseconde (à haut) offre une plus grande surface de traitement et donc de réduction des effets secondaires par rapport à une découpe micromécanique même si le diamètre est plus petit : ici 8,5 mm à gauche et 9,5 mm à droite.

Le laser Femtoseconde découpe la cornée sans aucune action mécanique.

FEMTOSANİYE LAZERLERİN OFTALMOLOJİDE KULLANIMI

Op. Dr. Hanefi ÇAKIR  ve Op.Dr.Selim GENC

Türkiye Hastanesi

Femtosaniye (FS) lazer teknolojisi, intrastromal kornea kesisi gerçekleştirmek amacıyla oftalmik cerrahi lazerler için geliştirilmiştir. 1053nm lazer (yakın infrared) dalga boyuna sahip diyod pompalı Nd:cam lazer olan Intralase 3 mikronun altında spot üretebilmekte ve 15kHz atım tekrarlama frekansı mevcuttur.

Bilindiği gibi 1 femtosaniye 10-15 eşittir; Intralase’de

odaklanmış lazer ışığının her bir atımı 600-800 fs sürer

ve bu kadar kısa süre içinde düşük enerji kullanarak da

çok yüksek güç elde edebilir.

Lazer atımları hassas bir şekilde intrastromal yerleşimli odaklanır (± 5 mikron) ve bilgisayar kontrollü optik sunum sistemi ile binlerce atım yanyana yerleştirilir. Bu şekilde kornea yüzeyine paralel veya dik insizyonlar oluşturularak flep oluşturulabilir, lameller kesi yapılabilir, intrakorneal ring segmentleri için kanal oluşturulabilir.

SONUÇ

FS lazer teknolojisi, modern ve gelecekteki lazerle görme düzeltilmesi tekniklerinin vazgeçilmez bir unsurudur.

Bu günün teknolojisi ile miyop,hipermetrop ve bunlarin astigmatlarinda  hastalara kornea topografisi ile cok detayli bir

  araştirma yaptiktan sonra uygun olan gozlere iNTRALASE uygulanir. Böylece hastalara zarar vermeyecek derecede göz kusurlari düzeltilir.

KERATOKONUS LAZERLE RİNG TEDAVİSİ:

Keratokonus’un tedavisi yoktur ancak telafisi vardir . Bozulmus olan korneanin çatısının düzeltilmesi görme derecesini arttirir. kornea içine takilan halka (ring) dikleşmiş korneayi düzelterek tedavi olmasini saglar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir